Po zabiegu
Jak każdy zabieg operacyjny, tak i zabieg usunięcia zaćmy wiąże się z ryzykiem powikłań. Aby ograniczyć to ryzyko do minimum, konieczna jest współpraca samego pacjenta z lekarzem.
Zalecenia po operacji zaćmy:
- Stosuj leki ściśle według zaleceń lekarza.
- Zadbaj o higienę, dokładnie myj ręce i przetrzyj oko sterylnym wacikiem przed podaniem kropli do oczu.
- Stosuj okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – szczególnie w okresie pooperacyjnym, kiedy może występować czasowy światłowstręt.
- Chroń operowane oko przed urazami – nie śpij po stronie operowanego oka, nie zaciskaj powiek.
- Powstrzymaj się od nadmiernej aktywności w okresie pooperacyjnym – szczególnie przed uprawianiem sportów, dźwiganiem ciężkim przedmiotów, gwałtownym schylaniem się.
Wizyty kontrolne
Wizyty kontrolne to bardzo ważny element rekonwalescencji po zabiegu usunięcia zaćmy. Pierwsza wizyta powinna odbyć się na drugi dzień po zabiegu, kolejna po tygodniu lub 2 tygodniach. Termin następnych wizyt wyznacza indywidualnie lekarz prowadzący. Dwie wizyty kontrolne po zabiegu w Visus Medica wliczone są w cenę samego zabiegu.
Powikłania po operacji zaćmy
Zabieg usunięcia zaćmy jest powszechną procedurą medyczną, z powodzeniem stosowaną bez większych powikłań na całym świecie. Jak każdy zabieg chirurgiczny, wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Najczęściej występujące powikłania to astygmatyzm (związany ze zmianą krzywizny rogówki, które ustępuje w trakcie gojenia się oka) oraz tzw. zaćma wtórna (spowodowana zmętnieniem tylnej soczewki oka, usuwana za pomocą bezbolesnego zabiegu laserowego – zabieg jest wykonywany w naszej placówce w Jastrzębiu-Zdroju).
Do innych powikłań należy zaliczyć: pęknięcie tylnej torebki, przemieszczenie sztucznej soczewki, odwarstwienie siatkówki, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, obrzęk centralnej części siatkówki, zakażenie wewnątrzgałkowe, krwotok do wnętrza oka.
Dowiedz się więcej o operacji zaćmy i soczewkach >>
Visus Medica – widzenie bez granic