Objawy zaćmy
Zaćma, nazywana również kataraktą, to postępujące zmętnienie soczewki oka. W zdecydowanej większości jest wynikiem starzenia się organizmu, ale może być również wadą wrodzoną.
Zaćma diagnozowana jest najczęściej u osób po 55 roku życia oraz u młodszych osób, które przebyły urazy oka, narażone były na szkodliwe działanie substancji w ich otoczeniu lub urodzili się z zaćmą jako wadą wrodzoną.
Objawy zaćmy
Objawem zaćmy jest pogorszenie widzenia: obraz jest nieostry, kolory są niewyraźne, a korekcja widzenia jest niemożliwa za pomocą okularów. To pierwszy sygnał, który powinien skłonić do rozszerzonego badania soczewki oka i ewentualnej diagnozy zaćmy.
Metody leczenia zaćmy
Skuteczną i jedyną metodą leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny – bezbolesny i trwający zaledwie kilka minut. Efektem zabiegu jest usunięcie zmętniałej soczewki oka i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Do dyspozycji są różnego rodzaju soczewki, które umożliwiają jednoczesną korekcję istniejącej wady wzroku oraz ochronę siatkówki przed szkodliwym działaniem promieni UV.
>Nie ma granicy wieku, w którym może być przeprowadzony zabieg usunięcia zaćmy. Dla zmniejszenia ryzyka ewentualnych powikłań, decyzja o zabiegu powinna zapaść jak najwcześniej. Ostateczną decyzję podejmuje pacjent, zazwyczaj w momencie, w którym pogorszone widzenie znacząco wpływa na jakość życia.
Dowiedz się więcej o operacji zaćmy i soczewkach >>
Visus Medica – widzenie bez granic
Poznaj Visus Medica