Objawy zaćmy

 

Zaćma, nazywana również kataraktą, to postępujące zmętnienie soczewki oka. W zdecydowanej większości jest wynikiem starzenia się organizmu, ale może być również wadą wrodzoną.

 

Zaćma diagnozowana jest najczęściej u osób po 55 roku życia oraz u młodszych osób, które przebyły urazy oka, narażone były na szkodliwe działanie substancji w ich otoczeniu lub urodzili się z zaćmą jako wadą wrodzoną.

 

 

Objawy zaćmy

 

Objawem zaćmy jest pogorszenie widzenia: obraz jest nieostry, kolory są niewyraźne, a korekcja widzenia jest niemożliwa za pomocą okularów. To pierwszy sygnał, który powinien skłonić do rozszerzonego badania soczewki oka i ewentualnej diagnozy zaćmy.

 

Metody leczenia zaćmy

 

Skuteczną i jedyną metodą leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny – bezbolesny i trwający zaledwie kilka minut. Efektem zabiegu jest usunięcie zmętniałej soczewki oka i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Do dyspozycji są różnego rodzaju soczewki, które umożliwiają jednoczesną korekcję istniejącej wady wzroku oraz ochronę siatkówki przed szkodliwym działaniem promieni UV.

 

>Nie ma granicy wieku, w którym może być przeprowadzony zabieg usunięcia zaćmy. Dla zmniejszenia ryzyka ewentualnych powikłań, decyzja o zabiegu powinna zapaść jak najwcześniej. Ostateczną decyzję podejmuje pacjent, zazwyczaj w momencie, w którym pogorszone widzenie znacząco wpływa na jakość życia.

 

Dowiedz się więcej o operacji zaćmy i soczewkach >>

 

 Visus Medica – widzenie bez granic
Poznaj Visus Medica